épületgépészeti tanácsadás

Merkapt Consult

Az Ön szakmai partnere a modern épületgépészetben!

De pontosan kinek ajánlott és miért érdemes igénybe venni az épületgépészeti szaktanácsadást?

Kis István, a Merkapt Consult épületgépészeti tervezőmérnöke összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat, hogy Ön is a legjobb döntést hozhassa meg.

Miért és kinek ajánlott az épületgépészeti tervezői szaktanácsadás igénybevétele?

Amikor valaki – legyen az magánszemély vagy cég – elhatározza, hogy új ház építésébe vagy meglévő ingatlan felújításába vág bele, az egyik első gondolata, hogy az ingatlan korszerű, gazdaságos és komfortos legyen, megfelelve a 2024-es műszaki színvonalnak. Természetesen már hallott hőszivattyúkról, felületfűtés-hűtés rendszerekről, központi szellőzőrendszerekről, akár a médiából vagy az internetről, és így rendelkezik egy felületes „tudással” – vagy inkább információhalmazzal – az épületgépészeti megoldásokról, pro és kontra érvekkel (jó? nem jó? drága? stb.).

Minél jobban belemerül a témába, annál több félinformációval találkozik, és elkezd elveszni a kapott vélemények tengerében. Nem tudja pontosan, hogy egyik vagy másik rendszernek mik az előnyei, mik a hátrányai, mikor érdemes alkalmazni egy-egy megoldást, mennyibe kerülnek ezek, és nincsenek meg azok az alapvető, döntést előkészítő információk, amelyek nélkülözhetetlenek a megfelelő gépészeti rendszer kiválasztásához. Természetesen beszél kivitelezőkkel és kereskedőkkel is, de ilyenkor gyakran még több ellentétes véleményt kap, hiszen mindenki megpróbálja „eladni neki” a saját maga által ismert vagy forgalmazott technológiát, mint az egyetlen lehetséges megoldást, egyfajta „épületgépészeti csodafegyvert”.

Ilyenkor jön jól egy külsős épületgépész szakember, akivel át lehet beszélni a lehetséges megoldásokat, átnézetni a kapott ajánlatokat és megbeszélni az ingatlan komfortszintjét. Ez a szakember segít megérteni a különböző elképzelések előnyeit és hátrányait, a bekerülési költségeket, és az ő szakértői véleménye alapján a megrendelői igényeknek leginkább megfelelő, felelős döntés hozható meg.

Kis István

Épületgépész tervezőmérnök

Kis István

1988-ban végeztem a Vági István Építőipari Szakközépiskolában épületgépész szakon. 1991-ben szereztem épületgépész mérnöki diplomát a Pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskolán, azóta is az épületgépész szakmában dolgozom.

Az elmúlt 30 évben közel 20 év kereskedelmi és 10 év kivitelezési gyakorlat áll a hátam mögött, mind hagyományos, mind megújuló energiákkal kialakított fűtési-hűtési rendszerek tervezésében, kivitelezésében.

Részt vettem a geotermikus energia hasznosításhoz jelenleg is használt talajszondák kifejlesztésében (amely Hungarotherm-nagydíjat is kapott), valamint a Walltherm gipszkatron fűtő-hűtő rendszer és a Floortherm vékony rétegrendű padlófűtés-rendszer kifejlesztésében, gyártásában, forgalmazásában és telepítésében.

Az elmúlt 10 évben szinte kizárólag csak megújuló energia felhasználásával foglalkozom (hőszivattyús rendszerek, hővisszanyerős központi szellőző berendezések stb.).
Számos megvalósult rendszernél működtem közre akár koncepció terv, akár kivitelezés révén családi házaktól a műemlék épületekig.

Folyamatosan tartok képzéseket, előadásokat a korszerű, modern épületgépészeti technológiákról magánszemélyeknek, kivitelezőknek, tervezőmérnököknek.

Főbb referenciák
  • Honvéd Sportegyesület több épületének fűtéskorszerűsítési koncepcióterve.
  • Magyar Kajak-Kenu Szövetség székházának komplex épületgépészeti felújítása (hőszivattyúkkal, szellőzőberendezésekkel).
  • Szigetvári Festetics-kastély műemlék épületének komplett korszerűsítése tervezéstől a kivitelezésig (hőszivattyúk, Walltherm gipszkarton fűtő-hűtő rendszer, Floortherm vékony rétegrendű padlófűtés-rendszer)
  • Budapest, Hunor utcai 4 lakásos társasház tervezése, kivitelezése (hőszivattyú, felület fűtő-hűtő rendszer, vezérlés)
  • Egyházi intézmények fűtéskorszerűsítésének koncepció tervei.
  • Közintézmények, óvodák korszerűsítése Floortherm vékony rétegrendű padlófűtés-rendszerrel

Az Ön szakmai partnere a modern épületgépészetben!

A Merkapt Consult szaktanácsadói iroda pontosan ebben nyújt segítséget. Az építkezés vagy felújítás megkezdése előtt, a megrendelői igények és az ingatlan helyi sajátosságainak figyelembevételével, valamint a több évtizedes tervezői és kivitelezési tapasztalatok birtokában támogatást nyújt a legjobb épületgépészeti rendszer kiválasztásában, legyen szó szakmai, komfortra vagy beruházási költségre vonatkozó szempontokról.

Miután kialakul a koncepció és megvan az előzetes beruházási költség, elkezdhető a kivitelezők pályáztatása az adott feladatra. Az első alapvető kérdés minden beruházás előtt: „mekkora teljesítményű hőszivattyúra, gázkazánra vagy klímára van szükségem?”

A pontos teljesítmény meghatározásához elengedhetetlen egy helyiségenkénti hőszükséglet-számítás, amely megmutatja, hogy mekkora a fűtési hőveszteség télen és a hűtési hőterhelés nyáron. Az energetikai számítás figyelembe veszi az ingatlan rétegrendjeit, falszerkezeteit, szigetelések típusait és vastagságát, nyílászárók méreteit és anyagát, árnyékolási megoldásait, a helyiségek funkcióit, a megrendelői komfortigényeket, a tájolást stb.

Ezen számítások alapján pontosan meghatározhatók a hőtermelő berendezések és a hőleadó rendszer nagyságai, helyiségekre lebontva (mekkora hőszivattyú szükséges, hány négyzetméter felületfűtés-hűtés kell, milyen klíma). A helyiségenkénti hőszükséglet-számítás minden épületgépészeti rendszer kialakításának alfája és omegája: ha elkészül, és ehhez választunk megfelelő hőtermelőt és hőleadót, akkor a kívánt helyiséghőmérséklet mindig biztosítható lesz, télen nem fogunk fázni, nyáron pedig nem lesz túl melegünk.

Ezen számítások költsége elhanyagolható a beruházás összköltségéhez képest, ugyanakkor nagy biztonságot nyújt a megrendelőnek és a kivitelezőnek is, hogy a beépítendő berendezések ellátják majd feladatukat. Erre természetesen nemcsak új építésnél, hanem felújításoknál, kazáncseréknél is szükség van, hiszen a régi gázkészülékek hatásfoka messze elmarad a modern berendezésekhez képest, és a rendszerek gyakran túl voltak tervezve. Nem ritka, hogy 40-50 kW-os kazánokat telepítettek családi házakhoz is, ami ma már ipari szintű teljesítménynek számít.

Ha a kivitelezőt úgy keresik meg, hogy nincs pontos energetikai számítás, csak egy hasonló teljesítményű kazánt tud javasolni, hogy biztosra menjen – ez pedig indokolatlanul magas beruházási költségekhez vezethet. Ezért célszerű akár kivitelezőként is elkészíttetni a hőszükséglet-számításokat, hogy valós és versenyképes ajánlatot adhassanak a megrendelőnek, és megelőzzék a későbbi vitás helyzeteket.

A helyiségenkénti hőszükséglet-számítás elvégeztetése még csak a folyamat eleje, de ennek ismeretében már az előzetes ajánlatok alapján meghozható a felelős döntés a beruházás épületgépészeti rendszerének kialakítási irányáról.

Amint megszületett a koncepció, elkezdődhet a rendszerek pontos kialakításának következő lépései:

Z

Hőszivattyú vagy gázkazán

alkalmazhatósági feltételek, típusok

Z

Hőleadó rendszer

padlófűtés, mennyezethűtés, radiátor, fan-coil, klíma

Z

Szellőzés

gépi vagy természetes, központi vagy decentralizált

Z

Vezérlés

helyiségenkénti vagy központi szabályzás, páratartalom-érzékelés

Ezek mind külön területet képviselnek az épületgépészeti megoldások kiválasztásában, ezért célszerű épületgépész tervezőmérnököt vagy szaktanácsadót bevonni, hogy végül egy olyan korszerű, komfortos és költséghatékony rendszert hozzunk létre, amilyet szerettünk volna.

Kérjen konzultációt még ma, és dolgozzon együtt olyan szakemberrel, aki érti az Ön kihívásait!

ÉPÜLETGÉPÉSZETI TANÁCSADÁS

Műszaki koncepció tervek elkészítése, tervezési fázis előkészítése, legyen szó akár új építésről, akár felújításról, fűtéskorszerűsítésről.

Megújuló energiaforrások alkalmazási lehetőségei, korszerű, költséghatékony fűtés-, hűtésrendszerek kialakításának lehetőségei

Alacsony hőmérsékletű sugárzó fűtési-hűtési rendszerek (padló, fal, mennyezet fűtés-hűtés) beillesztésének lehetőségei korszerűsítés, felújítás vagy új építés

Modern, távolról vezérelhető fűtés-hűtés szabályozórendszerek, vezérlések kialakítása

Koncepció tervek alapján épületgépész-tervező, -kivitelező, műszaki ellenőr ajánlása

Meglévő épületgépészeti tervek felülvizsgálata, szakvéleményezése, költségoptimalizálási javaslatok

Komplex épületgépészeti szaktanácsadás vízkezeléstől a fűtés-hűtés rendszerekig

Műszaki támogatás kivitelező partnerek részére, tervfelülvizsgálat stb.

A személyes szaktanácsadás díja: 10 000 Ft/óra. A koncepció tervek elkészítése, egyéb feladatok, szakértői tevékenység díjazása a feladat nagyságától és komplexitásától függően egyedi árajánlat alapján.

A személyes szaktanácsadás díja: 10 000 Ft/óra. A koncepció tervek elkészítése, egyéb feladatok, szakértői tevékenység díjazása a feladat nagyságától és komplexitásától függően egyedi árajánlat alapján.

IDŐPONT FOGLALÁS

Általános épületgépészeti szaktanácsadásra magánszemélyeknek és kivitelezőknek.

A naptárban jelölje meg az Önnek megfelelő időpontot, hétfő-szerda napokon 8:00-16:00 óra között, illetve pénteken 8:00-14:00 között. Ettől eltérő időpontban is  rendelkezésére tudunk állni, kérjük a kapcsolat résznél jelezze ezt felénk.

Foglalás elküldése

kapcsolat

KIS ISTVÁN

épületgépész tervezőmérnök

 

E-MAIL

kis.istvan@merkapt.hu

TELEFON

(+36) 20 362-4181

IRODA

1033 Budapest,
Vörösvári út 103

Kérjük fogadja el az adatvédelmi nyilatkozatot